המגזין - הר הכסף איתור כספים אבודים


הכסף שלכם מחכה שתבואו לקחת אותו


ייתכן מאוד שאי שם מחכה לכם סכום כסף נכבד שאתם אפילו לא יודעים על קיומו. איך זה קורה, ואיך מגיעים אליו?


מה אם היו אומרים לכם שאי שם בישראל מסתתר הר ענק של כסף. כל-כך ענק, שלפי הערכות ייתכן שיש בו יותר מ-15 מיליארד שקל. נשמע דמיוני, נכון? ומה אם היו מוסיפים עוד מידע ומספרים גם שחלק מהכסף הזה הוא שלכם? כן כן, לא רק שהר כזה קיים - אלו גם השקלים שלכם שמתחבאים בו. וכדי לאסוף אותם אפילו לא צריך להתאמץ – יש מי שיעזור לכם בכך.

ובכן, דמיוני זה לא. פוליסות ביטוח, קרנות פנסיה, וקופות גמל הם מחסני כסף שנשכחו על ידי בעליהם. "כספים ללא דורש" המחכים לבעליהם, המכונים כיום "כספים אבודים". איך ייתכן שערימה גדולה כל-כך של כסף נופלת בין הכיסאות? הסיבות לכך טמונות גם בצד של החברות וגם בצד של הלקוחות. שוק החיסכון הפנסיוני בישראל עבר תמורות שהובילו למכירה של מרבית קרנות הפנסיה לחברות הביטוח. התוצאה של התהליך הזה היא בלאגן בשמות החברות המתמזגות, מתאחדות, נקנות וכדומה – שמקשה לעקוב אחר הנתונים הכספיים של החוסך. הרישום הלקוי אצל קרנות הפנסיה והמיזוגים והרכישות של קופות גמל לא עוזרים לחוסכים לעקוב אחר חסכונותיהם – ובכך אף הודה המפקח על הביטוח והחיסכון באוצר, פרופ' עודד שריג. בנוסף, חברות הביטוח ובתי ההשקעות גם לא ממש מתאמצים לחבר בין הבעלים לכספם האובד. הרי כך הכסף לא נמשך החוצה וניתן להמשיך ולגבות עליו דמי ניהול.

הלקוח, מצידו, אולי החליף מקום עבודה, ובמקום החדש זנח את הביטוח הקודם ועבר לביטוח טוב יותר שמציע המעסיק הנוכחי. לכל מעסיק יש את קופת הגמל/קרן הפנסיה בה הוא משתמש להפרשות, ועובד שמחליף עבודה לעתים קרובות משאיר לפעמים "שאריות" כאלו בקרנות שונות – דבר המקשה על מעקב ראוי. בחלק מהמקרים מדובר באנשים צעירים שכלל לא בטוח שמודעים להפרשות הפנסיוניות שלהם - ולכן גם לא טורחים לעקוב אחריהן. במקרים אחרים מדובר, למשל, בחשבון חסכון של קרוב משפחה שנפטר, ושיורשיו פשוט לא יודעים על קיומו של החשבון הזה ועל הסכום הגדול שיושב בו כאבן שאין לה הופכין. מקרים רבים הם של חוסכים שלא עקבו אחרי פעילות תוכנית החיסכון שלהם, איבדו קשר עם הגוף שמנהל אותה והוא, מצידו, לא מחזיק בפרטי התקשרות מעודכנים שלהם.

המטרה: לפדות את הכספים האבודים


לאחרונה יצא משרד האוצר בקמפיין ציבורי שמטרתו לאפשר לאזרחים לפדות את כל אותם כספים אבודים. כדי לנהל את תהליך איתור הכסף וקבלתו במקצועיות, יעילות ומהירות – מומלץ לפנות לחברה שמתמחה באיתור כספים אבודים ולבקש ממנה לעשות עבורכם את החיפוש. לחברת "הר הכסף" שורה של סוכנים מומחים כאלו, שיחפשו את הכסף שמגיע לכם ביותר מ-100 גופים שונים המאושרים על ידי משרד האוצר. כל קופת גמל, כל תוכנית חסכון, וכל קרן פנסיה– להכל נוכל להגיע. הסוכן מטעמנו ימצא את כל מה שיש, יוציא דו"ח מפורט ואפילו יגיע עד לביתכם כדי להציגו, לבנות הצעה משתלמת שתמנף את סכום הכסף שהתגלה.

אז איך מתחילים את התהליך? בצורה פשוטה: נכנסים לדף צור קשר וממלאים פרטים. אנחנו ניצור אתכם קשר במהרה ונתחיל לגלגל את הבדיקה.